Czy można bhp po pracy? - bezpieczeństwo i higiena pracy

gpsbhp.eu

Jak wygląda przeprowadzanie audytu BHP

Przeprowadzanie audytu BHP jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym zadaniem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy w danej firmie są przest

Czy można bhp po pracy? - bezpieczeństwo i higiena pracy gpsbhp.eu
rzegane odpowiednie przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną ze sprawdzanych kwestii związanych z bezpieczeństwem są szkolenia BHP pracowników oraz okres ich ważności. Przeprowadzaniem audytu bezpieczeństwa zajmują się odpowiednio wykwalifikowani i wyszkoleni specjaliści pracujący w służbie BHP. Audyt BHP polega na sprawdzeniu warunków pracy panujących w danym zakładzie, firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Ocenie podlegają wszelkie sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, która to ocena jest przeprowadzana przez zatrudnioną do tego celu zewnętrzną firmę. Po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa pracodawca otrzymuje szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonej oceny wraz ze wskazówkami, co należałoby zmienić w firmie w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.


Przepisy BHP w pracy biurowej

Bezpieczeństwo i higiena pracy obowiązuje wszystkich pracowników oraz pracodawców, niezależnie od zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy. Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego szkolenia BHP pracownikom, które powinno być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a jeden z rodzajów szkolenia BHP jest przeznaczony dla pracowników administracyjnych i biurowych. Zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest istotne zarówno na budowie, jak i w biurze, dlatego ważne jest to, żeby pracownicy posiadali wiedzę BHP konieczną do wykonywania określonej pracy. Kwestie bezpieczeństwa w pracy biurowej i administracyjnej dotyczą takich kwestii, jak zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu monitora, robienia regularnych przerw podczas pracy oraz utrzymywania właściwej postawy ciała. Ponadto pracownicy biurowi muszą znać także podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy.


Jak wybrać odpowiednie szkolenie BHP

Zapewnienie odpowiedniego szkolenia BHP pracownikom jest jednym z obowiązków pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów prawnych znajdujących się w Kodeksie Pracy. Jak jednak wybrać odpowiedni rodzaj szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zapytać profesjonalistów zajmujących się przeprowadzaniem szkoleń BHP. Istnieje kilka podstawowych rodzajów szkoleń BHP, a większość z nich jest dostosowywana do potrzeb danej grupy uczestników. Można wyróżnić ofertę szkoleń dla pracowników na stanowiskach robotniczych, dla pracowników inżynieryjno-technicznych, dla pracodawców oraz osób na stanowiskach kierowniczych, a także dla pracowników biurowych. Przeprowadzaniem szkolenia BHP zajmuje się odpowiednia firma, która z pewnością jest w stanie dobrać właściwą ofertę szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy do rodzaju wykonywanej pracy. Pracodawca, powierzając prowadzenie szkolenia profesjonalistom ma pewność, że kurs BHP będzie odpowiednio dobrany.


Zwolnienie z obowiązkowego kursu BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.